8.3 C
Ignalina
2024 / 05 / 05

Daugėja prastovas skelbiančių įmonių (įmonių sąrašas)

Ar jau skaitėte?

Įvedus visuotinį karantiną šalyje, vis daugiau įmonių skelbia prastovas. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, šiuo metu prastovas darbuotojams yra paskelbusios 3846 įmonės. Galiojančiose prastovose yra per 30 tūkst. darbuotojų.

- Reklama -
Kėdė. Nuotrauka Paula Schmidt iš Pexels.

Nuo antrojo karantino pradžios įmonių, paskelbusių prastovas, padaugėjo daugiau nei 2500. Daugiausiai darbdavių, paskelbusių prastovas, yra iš apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų (1083 įmonės), didmeninės ir mažmeninės prakybos (630 įmonių), meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos (279 įmonės), apdirbamosios gamybos (221 įmonė) sektorių.


RegionoVerslas.lt – verslo naujienos…


Pusė darbuotojų (per 15 tūkst.), kuriems paskelbtos prastovos, yra iš apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriaus.

Kai darbdavys dėl šalyje paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo, nes dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu, arba darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo, jis gali paskelbti darbuotojui ar jų grupei prastovą. Tokioms įmonėms skiriamos valstybės subsidijos daliai darbuotojų darbo užmokesčio padengti.

Valstybinės darbo inspekcijos vadovo Jono Griciaus teigimu, VDI, kaip ir pirmojo karantino metu, kontroliuos, ar prastovos paskelbtos dėl objektyvių priežasčių, ar jų metu darbuotojai tikrai nedirba, ar nepiktnaudžiaujama valstybės parama, prisidengiant fiktyviomis prastovomis.

„Neteisėtas darbdavių elgesys nebus toleruojamas. Sunkumai, su kuriais susiduria darbdaviai karantino metu, neatleidžia jų nuo darbo įstatymų vykdymo. Už nustatytus pažeidimus jiems bus taikomos administracinės atsakomybės priemonės. Informacija bus perduodama institucijoms, atsakingoms už išmokų mokėjimą, todėl tokie darbdaviai negalės pretenduoti į valstybės pagalbą“, – sako Jonas Gricius.

- Reklama -

Paskelbus prastovą dėl karantino iš darbuotojo negali būti reikalaujama, kad jis atvyktų į darbovietę.

Prastovos laikotarpiu darbdavys darbuotojui turi mokėti ne mažesnį negu minimalioji mėnesinė alga (MMA) darbo užmokestį (607 Eur „ant popieriaus“ arba 437 Eur „į rankas“), jeigu darbuotojas dirba 40 val. per savaitę. Jeigu darbuotojas dirba ne visą darbo laiką, tuomet turi būti mokama proporcingai, t. y., jeigu darbo sutartyje numatyta, pvz., 20 val. darbo laiko norma, tuomet turi būti mokama ne mažiau kaip 303,5 Eur. Darbdavys visada gali mokėti daugiau negu MMA, pvz., numatyti vidutinį darbo užmokestį, 60 procentų VDU ar pan., ir tai nurodyti įsakyme dėl prastovos paskelbimo.

Darbdavys privalo supažindinti darbuotojus kuriam laikui (prastovos pradžia ir pabaiga) ir kuriems darbuotojams (nurodant konkrečių darbuotojų vardus, pavardes, pareigas) prastova skelbiama, koks darbo užmokestis prastovos laikotarpiu bus mokamas.

Jei darbdavys verčia dirbti paskelbtos prastovos metu ar nesilaiko kitų prastovas reglamentuojančių reikalavimų, VDI ragina darbuotojus pranešti apie tokius atvejus.

Apie paskelbtą prastovą darbdavys ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo prastovos paskelbimo turi pranešti VDI, užpildydamas VDI interneto svetainėje patalpintą pranešimo formą. Pranešime dėl paskelbtos prastovos nurodomas įmonės, įstaigos, organizacijos pilnas pavadinimas ir kodas, paskelbtos prastovos laikotarpis, darbuotojų skaičius, kuriems paskelbta prastova, įmonės, įstaigos, organizacijos atsakingo asmens vardas, pavardė, telefono numeris, elektroninis paštas.

Pranešimą VDI reikia pateikti tik vieną kartą, išskyrus atvejus, kai teikiama informacija apie skirtingiems darbuotojams (pvz., gamybos darbuotojai ir vadybininkai) nustatytus prastovų laikotarpius. Taip pat nereikia pakartotinai teikti informacijos, jei darbuotojas, kuriam paskelbta prastova, pasinaudoja atostogomis ar jam suteikiamas nedarbingumo pažymėjimas. Iš naujo informuoti VDI reikėtų tokiu atveju, jei daugumai darbuotojų prastova būtų atšaukta, tačiau keliems darbuotojams ji dar galiotų.

Darbdavys turi turėti visus reikiamus dokumentus dėl prastovos paskelbimo įmonėje (pvz., atitinkamus vidaus teisės aktus), nes esant poreikiui VDI gali juos patikrinti.

Pranešimo dėl paskelbtos prastovos forma skelbiama VDI interneto svetainėje www.vdi.lt ir http://tiny.lt/cdnfw4r

Įmonių, paskelbusių prastovas, sąrašas skelbimas čia: https://www.vdi.lt/Forms/Covid.aspx. 

Jurgita Sarnickienė
Valstybinė darbo inspekcija

TOP naujienos

Savaitgalį neišvengsime lietaus, tačiau išliks vasariškai šilta

Šiandien antroje dienos pusėje Vakarinėje šalies dalyje trumpas lietus, vietomis perkūnija. Pietvakarių, pietų vėjo gūsiai kai kur sieks 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 24–29 laipsniai. Rugpjūčio...

Prognozuojami karščiausi metai per visą istoriją: pokyčiai jau stebimi ir Lietuvoje

Globali birželio mėnesio temperatūra rekordines aukštumas pasiekė dar prieš „El Niño“ – natūraliai kas keletą metų pasikartojantį klimato reiškinį, kai įšyla tam tikros Ramiojo...

Vietoj laimikio – ant bangų besisupanti tuščia valtis

Šiandien jau penkta dieną ugniagesiai gelbėtojai Elektrėnų savivaldybėje esančiame Skynimų ežere ieško galimai nuskendusio žvejo. Gelbėtojai sonaru išžvalgė beveik visą ežerą, apieškojo ir pakrantę,...

Artėjant šventėms: alkoholis darbo vietoje – galimas, ar geriau nereikia? Atsako advokatė

Darbe įprastai praleidžiame didžiąją dalį dienos, todėl nenuostabu, kad kartu su kolegomis norisi paminėti ir įvairias šventes – gimtadienius, įmonės įkūrimo metines, lyderystės dieną...

Nuo gręžinio iki buteliuko: kaip vanduo patenka ant mūsų stalo?

Lietuva viena iš nedaugelio Europos ir pasaulio šalių, apsirūpinusi požeminiu vandeniu, kurį galima gerti tiesiai iš čiaupo. Tačiau kur kas didesnis lobis slypi ir natūraliuose gręžiniuose, iš kurių trykšta mineralais praturtintas vanduo, naudingas ne...

Astrologinė prognozė kovo 13-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Gali būti, kad gausite žinią apie reikalus, susijusius su artimais žmonėmis, turtiniais santykiais. Tikriausiai būsite nusiteikę peržiūrėti šeimos biudžetą, visų jos narių poreikius, apgalvoti reikalingus pirkinius ar sandorius. JAUTIS. Būsite nusiteikę demonstruoti savo privalumus,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS