12.1 C
Ignalina
2024 / 03 / 28

Kovo 19-oji, penktadienis ir visas šūšnis švenčių

Ar jau skaitėte?

Kovo 19-oji, penktadienis, 12 savaitė.

- Reklama -

Saulė teka 6.24 val., leidžiasi 18.31 val. Dienos ilgumas 12.07 val.

Mėnulis (jaunatis).

Vardadieniai:

Juozapas (Juozas), Laiminta, Vilė, Vilys, Prutenis, Juozė, Juzė.

Šiandien miego diena. Nuotrauka Andrea Piacquadio iš Pexels.

Datos:

- Reklama -

Šv. Juozapo diena, Pempės šventė (gilių tradicijų pavasario šventė)

„Pempel pempel kuodotoji, kame tavo kamarėlė languotoji?

Pievelėj, kemselėj, tenai mano kamarėlė languotoji“, – apie pempę sukurta ne viena lietuvių liaudies daina. Pempė – atbundančios gamtos, atšilimo pranašas.

Pempės diena – gilių tradicijų pavasario šventė. Senoliai tikėdavo, kad, jei šią dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. O jei šią dieną giedra, tai bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, supurenti žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės.

Atėjus krikščionybei, su šia švente sutapatintos šv. Juozapo varduvės. Šv. Juozapas – Mergelės Marijos sužadėtinis, Jėzaus Kristaus įtėvis, auklėtojas. Jis garbinamas kaip vaikų globėjas.

Kliento diena

Kovo 19-oji paskelbta Kliento diena. Anot šios iniciatyvos organizatorių, privalo būti diena, kai galėtume padėkoti savo klientams už tai, kad jie yra. Dauguma pasaulinių švenčių yra kilusios ne iš Lietuvos: Boso diena atėjo iš JAV prieš pusę amžiaus, Valentino diena su savo pavadinimu ir istorija atėjo iš Romos ir Lietuvoje išpopuliarėjo tik prieš 20 metų. Tikimasi, kad Kliento diena išpopuliarės ir kažkada taps pasauline, būtent Lietuvos iniciatorių dėka.

Kliento dienos idėją palaiko įmonė „Profis“, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai, www.diena.lt

Tarptautinė miego diena

Kiekvienais metais penktadienį prieš pavasario lygiadienį daugelyje Europos šalių minima tarptautinė miego diena. Ją remia farmacijos bendrovė „Sanofi-Synthelabo“ – šiuolaikinių migdomųjų preparatų gamybos lyderė pasaulyje.

Medikų tyrimais nustatyta, kad suaugusiam žmogui būtina miegoti 8-9 valandas per parą. Tačiau dauguma žmonių dėl spartėjančio gyvenimo tempo šiandien miega kur kas mažiau. Jungtinėse Amerikos Valstijose, pavyzdžiui, suaugusieji vidutiniškai miega 6,9 valandos per parą, o savaitgaliais – 7,5 valandos.

Miegant nepakankamai, iškyla įvairių sveikatos problemų – nuovargio jausmas, mieguistumas darbo metu, virškinimo sutrikimai, galvos skausmai, padidėja alkio jausmas, galintis tapti antsvorio priežastimi. Be to, nepakankamai miegantiems žmonėms silpnėja atmintis, suvokimo ir pažinimo gebėjimai, trukdantys mokytis ir įsisavinti naujas žinias.

Miego sutrikimai – gana plačiai paplitusi problema. Gydytojų teigimu, beveik pusė suaugusiųjų kenčia nuo vieno ar kito miego sutrikimo. Naktiniai košmarai, kvėpavimo sustojimas miego metu (apnea), griežimas dantimis ir lunatizmas – specifiniai sutrikimai, kuriuos gana efektyviai gydo gydytojai somnologai. Tačiau paprasta nemiga, kai žmogus tiesiog vartosi lovoje ir „skaičiuoja aveles“, dažnai verčia žmogų klaidžioti daugybės gerų patarimų, kaip geriau pasirengti miegui, labirintuose. Kas trukdo užmigti?

Orai šiandien:

Šiandien daug kur, daugiausia pietrytinėje šalies pusėje, protarpiais pasnigs. Vietomis pustys, bus slidu. Vidutinio stiprumo vėjas daugiausia pūs iš šiaurės, kai kur jis stiprės iki apysmarkio. Aukščiausia temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Daugiau apie tai »

Horoskopai: Siūlome paskaityti penktadienio horoskopus »



Dienos citata: „Draugystė, kuri pasibaigė, niekuomet iš tikro nebuvo prasidėjusi“. Publijus Siras
 
Dienos anekdotas:

– Ar čia galima maudytis?
– Nepatarčiau. Čia pilna krokodilų.
– O ten, kur upė įteka į jūrą?
– Ten galima. Nėra nė vieno krokodilo – jie bijo ryklių.

TOP naujienos

Įspūdingi, bet kenksmingi: ką rinktis vietoje fejerverkų?

Šventinį Naujųjų metų pasitikimą sunkiai įsivaizduojame be siautulingos formų ir spalvų fiestos danguje: esam įpratę pasveikinti ateinančius metus patys į viršų paleisdami šventinį fejerverką...

Žuvis ant šventinio stalo: išbandykite gardų tuno terino receptą

Žuvis – vienas tų patiekalų, be kurio neįsivaizduojamas daugelio lietuvių Kūčių stalas. Vieni renkasi silkę, kiti – keptą lašišą ar karpį, o štai naujų...

Gaminame grenadierius: 3 paprasti triukai, kad bet kurią žuvį pamėgtų net vaikai

Kad žuvį reikėtų kuo dažniau įtraukti į racioną, suaugusiems nėra naujiena, tačiau paprastai vaikai nebūna entuziastingi žuvies gerbėjai. Visgi keli paprasti patarimai padės pasirūpinti,...

Skurdo rizikos lygis Lietuvoje nesikeičia nuo pat įstojimo į ES – svyruoja apie 20 proc.

Lietuvoje su skurdo rizika vis dar susiduria 1 iš 5 gyventojų, teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (NSMOT) direktorė Aistė Adomavičienė. Pasak jos, toks...

Žmonių darbą pakeis robotai – ar tai įmanoma?

Technologijos yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, palengvinanti kasdienybę. Pavyzdžiui, pagrindines namų tvarkytojos funkcijas atlieka skalbimo mašina ar indaplovė, tvarką bei švarą palaikyti padeda robotas, veją kieme pjauna žoliapjovė-robotas, o ligoninėse ar slaugos namuose...

Tyrėjų energija ir kruopštumas lėmė, kad Žemaitijoje siautėję vagišiai būtų neutralizuoti

2021 vasaros pradžioje net keliuose Žemaitijos rajonuose užderėjo vagysčių. Nakties metu buvo braunamasi į degalines, miestelių parduotuves, iš kurių vagiami tabako gaminiai bei kasos aparatuose palikti pinigai. Kadangi didesnė dalis vagysčių buvo įvykdyta Klaipėdos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS