5.6 C
Ignalina
2024 / 04 / 20

Patarimai gerai savijautai: metas save palepinti

Ar jau skaitėte?

Daugybei žmonių per pastaruosius metus teko keisti kasdienius įpročius, gyvenimo būdą, o visa tai gana ryškiai paveikė ir žmonių emocinę būklę. Psichologai tikina, jog karantino metu buvo stebimi nuotaikos svyravimai, išaugo nerimo jausmas ir baimė dėl ateities. Susiduriant su tokiais sunkumais, rekomenduojama atsigręžti į fundamentalius gyvenimo malonumus – net mėgiamų patiekalų gaminimas gali tapti puikia terapija, padėsiančia kovoti su prasta emocine savijauta. 

- Reklama -

Prisitaikymas prie naujų sąlygų – nelengvas iššūkis

Psichologė Upė Varžgalytė Gvozdė.

Pandemija kardinaliai pakeitė žmonių kasdienybę ir sujaukė visą socialinio gyvenimo sričių amplitudę: sumažėjo kelionių, dalis neteko darbų, kurį laiką buvo smarkiai apribotos pramogos, paslaugos, griuvo planai, kas ne vienam sukūrė bejėgiškumo ir suvaržymo jausmus. Psichologė Upė Varžgalytė Gvozdė paaiškina, jog pandeminio laikotarpio sukelta sumaištis paliko gilią žymę žmonių psichologinėje sveikatoje.

„Karantinas neišvengiamai paveikė visas gyvenimo sritis, nuo sveikatos iki santykių, darbo bei finansų. Kadangi šios krizės suvaldymas nuo mūsų beveik nepriklauso, dažnam gali kilti bejėgiškumo jausmas, kuris sukelia nemenką riziką susidurti su depresiniais sutrikimais, pasireiškiančiais sunkiai kontroliuojamomis emocijomis”, – aiškina specialistė pridurdama, kad sunkumai, kurie buvo išgyvenami iki karantino, taip pat niekur nedingo. Pasaulį užklupusi pandemija tik dar labiau pagilino visas neišspręstas asmenines psichologines bėdas. 

Visgi, E. U. Varžgalytė Gvozdė tikina, jog karantinas taip pat suteikė laiko apmąstyti asmenines vertybes ir tikslus bei galimybę labiau branginti kasdienio gyvenimo akimirkas, tokias kaip susitikimai su draugais, aktyvus laisvalaikis, nevaržomos kelionės, gurmaniškos patirtys įvairiuose restoranuose ar jaukūs pasisėdėjimai su draugų kompanija prie vakarienės stalo. 

Maisto svarba gerai psichologinei būsenai

Psichologė įvardija, kad streso bei nervinės įtampos mažinimui stiprią įtaką gali daryti ir skanus, visavertis maistas. Anot jos, net tam tikrų medžiagų bei vitaminų kaip D ar B trūkumas gali sukelti nuotaikų kaitą. Pernelyg mažas dėmesys mitybai gali sulėtinti medžiagų apykaitą, prisidėti prie prastėjančio imuniteto bei ligų išsivystymo, kas dar labiau sustiprintų patiriamus neigiamus išgyvenimus.

„Žvelgiant į maistą, kaip į energijos ir vitaminų šaltinį – jo reikšmė yra nenuginčijama, tačiau lepinimasis mėgiamais patiekalais taip pat sukelia teigiamas emocijas, o jų gaminimo procesas gali virsti hobiu, padedančiu atsipalaiduoti, nusiraminti, susidėlioti mintis. Karantino metu daugybė žmonių pamilo būtent šį atsipalaidavimo būdą, kas ne tik paskatino naujų įgūdžių įgijimą, bet ir leido pasireikšti fantazijai, eksperimentuoti, o tai taip pat puikiai veikia emocinę būseną“, – sako E. U. Varžgalytė Gvozdė.  

- Reklama -

Lietuviškų pagardų ir padažų gamintojo UAB „Daumantai LT” prekės ženklo vadovas Domas Grinkevičius tikina, jog karantinas maisto mylėtojams leido artimiau susipažinti su maisto ruošos namuose ypatybėmis bei priminė apie patiekalų gaminimą gryname ore. Anot jo, tokias tendencijas rodo augantys salotų bei BBQ padažų pasirinkimai.

„Karantino suvaržymai paveikė ne tik žmonių kasdienybę, bet ir valgiaraščius. Jau kurį laiką stebime, kad būtent ryškesnį skonį turintys maisto produktai, įdomesni patiekalai tampa prioritetu, apsilankant prekybos centre. Nuo pandemijos sukeltos įtampos pailsėti norintys maisto mylėtojai nevengia eksperimentuoti virtuvėje ar ant grilio. Pirkėjai ieško įdomesnių alternatyvų mėsos, daržovių ir salotų pagardinimui šią vasarą jie dėmesį labiausiai atkreipia į naujus, egzotiškus skonius, renkasi įdomesnių ingredientų turinčius padažus”, sako D. Grinkevičius. 

Savo emocine sveikata rūpintis – būtina 

Psichologė E. U. Varžgalytė Gvozdė pažymi, kad šiltasis metų periodas yra itin tinkamas laikotarpis pagerinti savo psichologinei sveikatai. Ji pataria išmokti ne tik lepinti save smulkiais malonumais, tokiais kaip skanus maistas, išvykos į gamtą, bet ir susikurti tinkamą dienos ritmą, kuriame būtų vietos laisvalaikio pramogoms. 

Emocinę būseną išlaikyti padeda užsiėmimas mėgstama veikla, socializacija, kurios itin trūko karantino metu, bendravimas su artimaisiais, draugais. Kai kuriuos žmones pandemija iš tiesų paskatino keisti požiūrį, labiau rūpintis savo sveikata, emocijomis, dažniau rodyti dėmesį artimiesiems, mėgautis ir vertinti kasdienybės teikiamas galimybes”, – aiškina psichologė. 

Ji priduria, kad psichologinės sveikatos stabilumui labai svarbu bent 7–8 valandos nepertraukiamo miego, pilnavertė ir reguliari mityba, fizinio aktyvumo palaikymas. Sportuojant ar mankštinantis, kūne išsiskiria medžiagos, kurios reguliuoja svarbius organizmo procesus, todėl net ir nedidelis fizinis aktyvumas gali atnešti daug teigiamų pokyčių, jei atliekamas reguliariai. Tuo tarpu miegant, kūnas ir psichika ilsisi, yra apdirbami bei nuslopinami kilę sunkumai, įvairūs vidiniai konfliktai, įtampa ir stresas.

TOP naujienos

Milijonines peržiūras internete renkantys atlikėjai Alekna ir Otreya atskleidė savo pažinties istoriją: jų kelius suvedė lemtingas skambutis

Vienos klausomiausios atlikėjų Aleknos ir Otreya dainos „Tu esi noriu“ klipas šiandien internete skaičiuoja net 11 milijonų peržiūrų. Kiti bendri kūriniai taip pat neatsilieka...

„Kino pavasaris“ jungiasi prie tarptautinio kino festivalių tinklo

Artėjant kasmetiniam Vilniaus miesto „Kino pavasario“ festivaliui – džiugi žinia. Šiemet jis sugrįžta dar labiau paaugęs ir jungiasi prie tarptautinio „Smart7“ kino festivalių tinklo....

Nutukimo epidemijos išdava – jaunesnė karta gyvens trumpiau nei vyresnioji

Viršsvorio ir nutukimo priežastys gali būti įvairios, o dažnos pasekmės – sveikatos sutrikimai, lėtinės ligos, tarp kurių – diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos ir...

Sugriovė mitą, kad jachtos skirtos tik turtuoliams

Šiuo metu buriavimas Lietuvoje išgyvena didžiulį pakilimą. Tačiau buriavimą kaip sportą ir pramogą gaubiantys mitai daugelį sulaiko nuo seniai knibždančių svajonių išpildymo. „Tai per...

Tuščio šaldytuvo sindromas: kas keliauja į virtuves greitojo pristatymo krepšeliuose?

14,5 euro – tokio vidutinio greitojo apsipirkimo krepšelio Lietuvoje būta pastarąjį pusmetį, kai šalyje ėmė veikti pirmoji tokia pristatymo paslauga. Nors platformos „Bolt Market“ duomenimis, krepšelis nuosekliai didėjo augant parduotuvių asortimentui, didžiausią dalį užsakymų,...

Sunkiausios būklės COVID-19 ligonių gydymui – nauja medicinos įranga

Į Respublikinę Šiaulių ligoninę praėjusią savaitę atvežtas ir Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriuje sumontuotas naujas plaučių ventiliacijos aparatas. Tai jau 35-as aparatas, įsigytas COVID-19 pandemijos metu. Pirmosios pandemijos bangos metu buvo įvertinta kitų šalių praktika ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS